Przygoda z edukacją zdalną. Jak rodzic może wspierać ucznia? Praktyczne wskazówki.

 Edukacja zdalna stała się nieodłącznym elementem współczesnego systemu nauczania, szczególnie w obliczu globalnych zmian związanych z pandemią COVID-19. 2020 rok przyniósł dzieciom i ich rodzicom nową rzeczywistość, z którą musieli się zmierzyć. 


Data publikacji:
24.01.2025
Liczba wyświetleń:
123
Ranking artykułu:
5 \ 5

Edukacja zdalna stała się nieodłącznym elementem współczesnego systemu nauczania, szczególnie w obliczu globalnych zmian związanych z pandemią COVID-19. 2020 rok przyniósł dzieciom i ich rodzicom nową rzeczywistość, z którą musieli się zmierzyć. Chociaż czasy pandemii są już za nami, edukacja zdalna nadal pozostaje istotną częścią życia wielu uczniów. Dla innych stała się codziennością i sposobem na zdobywanie wiedzy. Z tego względu warto rozważyć praktyczne i skutecznie metody wspierania dziecka w nauce zdalnej. W tym artykule znajdziesz użyteczne strategie, które pomogą Ci poradzić sobie z tym niełatwym rodzicielskim wyzwaniem.


Stworzenie odpowiedniego środowiska do nauki
Pierwszym krokiem w przygotowaniu dziecka i rodziny do edukacji zdalnej jest stworzenie odpowiedniego środowiska do nauki. Chodzi o wydzielenie w domu specjalnego miejsca, które będzie służyło jako „klasa”. Pomoże to uczniowi skoncentrować się i oddzielić przestrzeń edukacyjną od przestrzeni domowej. Miejsce do nauki powinno być ciche, dobrze oświetlone i wolne od rozpraszaczy, takich jak telewizor, radio czy inne hałaśliwe urządzenia. Musi być też na tyle duże, aby pomieściło biurko, fotel biurowy i komputer.

Wprowadzenie rutyny
Podobnie jak w przypadku nauki stacjonarnej, podstawą jest regularność. Ustalcie z dzieckiem najdogodniejszy styl nauki (pisaliśmy o tym w poprzednim artykule), a także harmonogram dnia, który będzie obejmował nie tylko czas na przyswajanie wiedzy, lecz także czas na przerwy, posiłki i relaks. Dzieci, które mają ustalony plan dnia, często czują się bardziej zorganizowane, bezpieczne i mniej zestresowane. To z kolei pomaga w koncentracji i w zapamiętywaniu przyswajanego materiału. Pamiętaj, że dobry harmonogram jest elastyczny – uwzględnia potrzeby ucznia – i niezbyt restrykcyjny. Warto pokazywać dziecku (niezależnie od wieku), że nauka to przyjemność, a nie smutny obowiązek.

Technologia jako narzędzie, a nie jako przeszkoda
Technologia jest sercem edukacji zdalnej, dlatego to tak ważne, aby rodzice byli z nią zaznajomieni. Upewnij się, że sprzęt, z którego korzysta dziecko, jest sprawny i aktualny. Zainstaluj niezbędne oprogramowanie i naszą platformę edukacyjną. Zapewnij także stabilne połączenie internetowe. Pamiętaj, że warto nauczyć dziecko zasad bezpiecznego korzystania z internetu oraz monitorować czas spędzany przed ekranem. Przypominajmy nastolatkom, że to technologia jest dla nas, a nie my dla technologii.

Aktywne uczestnictwo w edukacji
 Zaangażowanie rodziców w edukację dziecka może znacznie poprawić jego wyniki w nauce. Wbrew pozorom nastolatki także (a w najtrudniejszych okresach dojrzewania – zwłaszcza) potrzebują zaopiekowania i poczucia przynależności. Chcą czuć, że są w rodzinie ważne. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem o tym, czego się uczy, jakie ma trudności i sukcesy. Pytaj, czy poza wsparciem nauczyciela potrzebuje także pomocy rodzicielskiej. Wspólnie analizujcie zadania i projekty, pomagajcie sobie nawzajem w rozwiązywaniu problemów. Takie podejście nie tylko wzmacnia więź między rodzicem a dzieckiem, lecz także buduje zaufanie i motywację do nauki.

Wsparcie emocjonalne
Edukacja zdalna może być dla niektórych dzieci stresująca i izolująca. Ważne jest, aby rodzice zapewniali wsparcie emocjonalne, szczególnie w trudnych momentach. Rozmawiaj z dzieckiem o jego uczuciach, obawach i nadziejach. Nagradzaj sukcesy entuzjazmem i serdeczną pochwałą. Upewnij się, że uczeń ma czas na relaks i zabawę, co jest równie ważne jak nauka. Organizuj wyjazdy rodzinne oraz aktywności pozaszkolne w grupach rówieśniczych. Pamiętaj, że zdrowie psychiczne dziecka jest priorytetem.

Motywowanie i nagradzanie
Motywacja odgrywa kluczową rolę w skutecznej edukacji. Ustalaj razem z dzieckiem realistyczne cele edukacyjne i nagradzaj za ich osiąganie. Nagrody nie muszą być materialne. Dobrymi pomysłami są np.: dodatkowy czas na zabawę, wyjścia z przyjaciółmi, wspólne gotowanie ulubionego dania, spacer. To ważne, aby dziecko czuło, że jego wysiłki są doceniane. Pamiętaj, że dzieci – nie tylko te małe – czerpią przede wszystkim z tego, co rodzice robią, a w znacznie mniejszym stopniu z tego, co mówią. Rodzice są wzorem do naśladowania przez cały czas, nawet dla dziecka w wieku nastoletnim… mimo że młodzi ludzie lubią temu zaprzeczać.

Współpraca z nauczycielami
Regularna komunikacja z nauczycielami jest niezbędna, aby zrozumieć potrzeby i postępy dziecka. Uczestnicz w spotkaniach online i w webinarach, zadawaj pytania, wymieniaj się spostrzeżeniami. Nauczyciele mogą dostarczyć cennych informacji i wskazówek, które pomogą Ci w lepszym wspieraniu dziecka w nauce.

Przy okazji zapraszamy na najbliższy webinar w Optima Highschool, który odbędzie się już 4.02.2025 roku o godzinie 19.00! -> https://www.youtube.com/live/XasJzIqxsvI?feature=shared 

Zachęcanie do samodzielności
Edukacja zdalna to doskonała okazja do rozwijania samodzielności i odpowiedzialności u uczniów. Zachęcaj dziecko do samodzielnego rozwiązywania problemów, organizowania czasu i podejmowania decyzji dotyczących nauki. Wspieraj, ale nie rób wszystkiego za dziecko. Pozwól mu popełniać błędy i uczyć się na nich, tak aby mogło stawać się zaradnym i odpowiedzialnym dorosłym.

Integracja z rówieśnikami
Nie zapominaj o znaczeniu kontaktów społecznych. Pomimo fizycznej izolacji dzieci mogą utrzymywać relacje z rówieśnikami poprzez wideokonferencje, czaty lub zespołowe projekty online, a także poprzez wspólne pasje i spotkania w realnym świecie. Takie interakcje są ważne dla społecznego i emocjonalnego rozwoju nastolatka.

Regularne podsumowania i refleksja
Co jakiś czas warto zrobić podsumowanie dotychczasowej pracy i zastanowić się, co działa, a co można poprawić. Rozmawiaj z dzieckiem o jego postępach, trudnościach i celach na przyszłość. Taka refleksja pozwala na bieżąco dostosowywać strategie nauki i lepiej odpowiadać na potrzeby dziecka. Zdarza się, że uczeń wypoczęty i pełen energii po wakacjach letnich wybierze inny styl nauki niż uczeń, który jest zmęczony zimową aurą po kilku miesiącach przyswajania wiedzy. Dlatego zachęcamy do kształtowania w dziecku elastyczności i umiejętności dbania o własne potrzeby.

Gdy zatroszczymy się o wszystkie wyżej wymienione aspekty, może się okazać, że edukacja zdalna to nie tylko wyzwanie, lecz także szansa na rozwój – zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Dzięki odpowiedniemu podejściu i wsparciu możliwe jest stworzenie efektywnego i satysfakcjonującego środowiska edukacyjnego w domu. Wspólna praca, zrozumienie i cierpliwość to klucze do sukcesu w tej nowej formie nauki. Edukacja zdalna – jeśli dobrze ją zaplanujemy – może się przyczynić do wzmocnienia więzi rodzinnych oraz do uwolnienia czasu na pasje ucznia i na spotkania z przyjaciółmi.

Jeśli razem z dzieckiem jesteście zainteresowani edukacją zdalną – zapraszamy do Optima Highschool. Więcej informacji o szkole znajdziesz na naszej stronie internetowej: Optima Highschool - zindywidualizowana nauka w Warszawie | optimaschool.pl
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie wartościowy?
Nie był wartościowy
1
2
3
4
5
Był wartościowy
Nie był wartościowy Był wartościowy